Arkeoloji ve Gezi Kültürü Dergisi

1000 Yaşındaki Silahşörün Dönüşü

Belli ki öbür dünyada olacağına inandığı savaş için hazırlanmış Ortaçağ silahşoru arkeoloji severleri hayrete düşürdü
0 39

Arkeoloji meraklıları güney Finlandiya’da ki Janakkala’da olağanüstü bir tarihi eser bulduklarında şaşkına döndüler. Erken haçlı dönemine ait olduğu anlaşılan bu antik mezar, iki ayrı döneme ait 2 kılıç ile gömülmüş.

Belli ki öbür dünyada olacağına inandığı savaş için hazırlanmış Ortaçağ silahşoru arkeoloji severleri hayrete düşürdü
Belli ki öbür dünyada olacağına inandığı savaş için hazırlanmış Ortaçağ silahşoru arkeoloji severleri hayrete düşürdü

Günümüze dek çok iyi korunmuş mezardaki; 12.yy Viking dönemine ait olduğu net biçimde anlaşılan kılıç muhtemelen ölü yakma geleneğinin bir parçasıydı. Amatör tarihçiler Hyviklaladaki tarlada, tarih öncesi  döneme ait bir yerleşkeyi işaret etmiş metal detektörleri kullanıyorlardı. Birkaç küçük parçanın bulunmasının ardından detektör, bir Mızrak ucu ve balta bıçağı buldu. Kısa süren kazının ardından grup, kırık bir kılıç buldu. Tam bu noktada amatör tarihçiler çalışmalarını sonlandırıp milli tarihi eserler kurumu (national board of antiquities NBA) bilgi verdiler.

 

İlgili Yazılar
1 250

HACLI DONEMINE AIT ENDER GÖRÜLEN MEZARLIK
Uzun süren araştırmalar mezarlığın nadir ve değerli olduğunu ortaya çıkardı. Araştırmacılar 12.yy haçlı döneminden kalan bir mezar buldular. inanılmayacak şekilde iyi korunmuş bu kadavra daha önce kullanılmayan yeni tekniklerin korunmasını sağlıyor böylece daha çok bilgi toplanabiliyordu.Tüm bunların ötesinde eşine az rastlanır iki kılıçlı bu mezar diğer bir deyişle bu gezginin öteki dünyadaki yolculuğunda kendine eşlik edecek 2 kılıcı vardı.Daha da ilginci bu 2 kılıç birbirinden çok farklı dönemlere aitti.
Geçtiğimiz hafta kazıyı yöneten NBA araştırmacısı sima Vanhatalo “Biri diğerinden küçük Viking dönemine ait üst üste 2 kılıç vardı. Bu kılıçlardan eski olan ya yanmıştı ya da atalarından kalma ölü yakma töreninden yadigardı.Diğer kılıç ise haçlılardan ya da Ortaçağın ortalarından kalma Finlandiya’nın en uzun kılıcıydı.Bu ikiliye gerçekten çok az rastlayabiliriz.”dedi.
Kılıçlara ek olarak; eşyaların düzeni ölü gezginler için sağlanmıştı.Kalıntılar bu maceraperestin Viking ya da haçlı dönemine ait 120 cm uzunluğundaki kılıcını taşıyabilecek kadar 1.80 boyunda güçlü kuvvetli biri olduğunu gösteriyor.

 

YENI ARAŞTIRMA VERILERI
Araştırmacıların beklentileri son analizler sonucunda yaklaşık 1000 yıl önce yaşayan bu soylu şövalyenin kimliğini, nerede olduğunu ve hatta son akşam yemeğinde neler yediğini açıklayabilecekleri yönünde.
“DNA ve izotop teknikleriyle nerede doğup nerede yaşadığını radyokarbon tekniğiyle de ne zaman öldüğünü açıklayabiliriz.Kafası hala kum içinde kapalı vaziyette henüz dokunmadık.Konusunda uzman araştırmacılarında incelemesi gerekiyor. Kafatası en az gövdesi kadar olağanüstü iyi korunmuş durumda bu da bize iskelet yapısını incelemek için bir çok malzeme veriyor. “Dedi Vanhatola.

 

Haber: İlaynur Şafak

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.